Jihočeská krajská organizace České unie sportu (ČUS) navázala na dosavadní zkušenosti ze sportování seniorů v každém věku. A ve spolupráci s Krajskou radou seniorů připravila první ročník nebývalého seriálu soutěží. V České republice nemá podobná akce obdoby. Turnaje se postupně pořádají v halách po celém kraji. Zapojit se může každá seniorka, každý senior. I když úplně pravda to není. Ve Strakonicích museli pro velký zájem přihlášky předčasně uzavřít.

„Seriál se skládá z turnajů, které mají stejný program. Soutěží se vždy v pěti disciplínách,“ vysvětlil krajský manažer ČUS Zdeněk Krátký. Soutěží se v šipkách, hodu na basketbalový koš, florbalové střelbě na branku přes kužele, člunkovém běhu s míčkem na softballové raketě, a hodech kroužky na tyčku.

Každá soutěž se boduje od jedničky do desítky. Z každého turnaje si účastníci zapíšou bodový příděl do celkového hodnocení, ve kterém se jim počítá průměr ze soutěží v jednotlivých disciplínách i v celkovém součtu. Po skončení série turnajů se v květnu příštího roku uskuteční finále, kde se mezi nejlepšími rozhodne o celkovém vítězi i nejlepších v jednotlivých disciplínách. Účast by měla být kolem stovky finalistek a finalistů. „Je to pro všechny motivační. I díky tomu, že znají své výsledky, je soutěžení baví,“ řekla o seniorkách i seniorech Hana Vondroušová, která má v České unii sportu na starosti okres Český Krumlov.

První seznamovací turnaj se uskutečnil letos v červnu v hale v Hrdějovicích. Výsledky se zatím nikam nezapočítávaly, byť medaile si nejlepší odnesli. První soutěžní klání připravili 15. září pořadatelé v Českém Krumlově. Na úvod nebyla účast tak vysoká jako později, zapojilo se přes 30 soutěžících. Dále se soutěžilo v Táboře, Jindřichově Hradci a ve Strakonicích. Opět v Hrdějovicích se 15. listopadu uskutečnil zatím poslední, pátý turnaj. „Než se s projektem všichni seznámili, chvíli to trvalo. Teď už je účast vždy kolem šedesátky sedmdesátky soutěžících. Někdo jezdí na turnaje i do jiného okresu. Zasportují si všichni, kdo si zasportovat chtějí,“ popsal Zdeněk Krátký. Výjimkou není účast z několika okresů současně.

Podotkl, že pro lepší přehled jsou speciální webové stránky www.ligasenioru.cz, kde jsou výsledky i fotografie. „Důležité je, že se všichni těší i na společenskou účast. Potkají se, popovídají si a zlepší si náladu,“ poznamenala dále Hana Vondroušová. „Teď bude přestávka, budou Vánoce. Po Novém roce se opět začnou senioři scházet a sjíždět, aby si vylepšili své skóre a znovu se vzájemně pozdravili a povzbudili,“ přiblížil další program Zdeněk Krátký.

Hana Vondroušová i Zdeněk Krátký neskrývali obdiv k zatím nejstarší soutěžící, která se představila ve Strakonicích. Je jí 91 let. „Určitě tam nebyla do počtu. Snažila se jako ostatní,“ ocenil opravdu zkušenou soutěžící Zdeněk Krátký. „Jsme příjemně překvapení, jaký mají naši senioři o soutěže zájem,“ dodala Hana Vondroušová. Jihočeši potvrdili, že mají dobrou seniorskou základnu. Z té se povedl i poslední výsledek, kdy v celostátní letní soutěži krajských družstev skončili na druhém místě.

Kontakty na pořadatele:
Zdeněk Krátký
telefon 603 271 269
e-mail: kratky@jck.cussz.cz,

Hana Vondroušová
telefon 721 734 943
e-mail: ck@jck.cussz.cz

web jihočeské ČUS: jck.cuscz.cz